Barierki
Barierki klasyczne
Barierki na bazie sztachetek
Barierki ze stali nierdzewnej
barierki balkonowe gorlice
Barierki Klasyczne
Barierki balkonowe mają nie tylko zapewniać bezpieczeństwo mieszkańcom, ale powinny harmonijnie współgrać z architekturą zabudowy. Doskonale wyglądają jeśli dopasowane są także do charakteru ogrodzenia posesji. Duża część Klientów skłania się do prostej konstrukcji, bez zbędnych ozdób. Ciekawie wyglądają barierki balkonowe wykonane z profili cynkowanych i malowanych na kolor czarny z wstawkami ze stali nierdzewnej, która dodaje nowoczesności i blasku całej konstrukcji.
Balustrady schodowe powinny spełniać wymagania zawarte w rozporządzeniu, a także w Polskiej Normie. Zgodnie z powyższym zarówno schody zewnętrzne, jak i wewnętrzne, których wysokość wynosi więcej niż 0,5m powinny być wyposażone w balustradę. Wyposażenie schodów w balustradę czy też innego rodzaju zabezpieczenie stanowiące ochronę od przestrzeni otwartej powinno spełniać następujące wymagania:
- Balustrady przy schodach, pochylniach, portfenetrach, balkonach i loggiach nie powinny mieć ostro zakończonych elementów, a ich konstrukcja powinna zapewniać przeniesienie sił poziomych, określonych w Polskiej Normie dotyczącej podstawowych obciążeń technologicznych i montażowych. Wysokość i wypełnienie płaszczyzn pionowych powinny zapewniać skuteczną ochronę przed wypadnięciem osób. Szklane elementy balustrad powinny być wykonane ze szkła o podwyższonej wytrzymałości na uderzenia, tłukącego się na drobne, nieostre odłamki.
- Wysokość i prześwity lub otwory w wypełnieniu balustrad powinny mieć wymiary określone w tabeli:
Rodzaj budynków (przeznaczenie użytkowe) | Minimalna wysokość balustrady, mierzona do wierzchu poręczy (m) | Maksymalny prześwit lub wymiar otworu pomiędzy elementami wypełnienia balustrady (m) |
1 | 2 | 3 |
Budynki jednorodzinne i wnętrza mieszkań wielopoziomowych | 0,9 | nie reguluje się |
Budynki wielorodzinne i zamieszkania zbiorowego, oświaty i wychowania oraz zakładów opieki zdrowotnej | 1,1 | 0,12 |
Inne budynki | 1,1 | 0,2 |
- W budynku, w którym przewiduje się zbiorowe przebywanie dzieci bez stałego nadzoru, balustrady powinny mieć rozwiązania uniemożliwiające wspinanie się na nie oraz zsuwanie się po poręczy.
- Przy balustradach lub ścianach przyległych do pochylni, przeznaczonych dla ruchu osób niepełnosprawnych, należy zastosować obustronne poręcze, umieszczone na wysokości 0,75 i 0,9 m od płaszczyzny ruchu.
- Poręcze przy schodach zewnętrznych i pochylniach, przed ich początkiem i za końcem, należy przedłużyć o 0,3 m oraz zakończyć w sposób zapewniający bezpieczne użytkowanie.
- Poręcze przy schodach i pochylniach powinny być oddalone od ścian, do których są mocowane, co najmniej 0,05 m.
- Balustrady oddzielające różne poziomy w halach sportowych, teatrach, kinach, a także w innych budynkach użyteczności publicznej powinny zapewniać bezpieczeństwo użytkowników także w przypadku paniki. Dopuszcza się obniżenie pionowej części balustrady do 0,7 m, pod warunkiem uzupełnienia jej górną częścią poziomą o szerokości dającej łącznie z częścią pionową wymiar co najmniej 1,2 m.
Barierki klasyczne: nasze realizacje
barierki ze sztachetkami gorlice
barierki na bazie sztachetek
Oczywistym celem barierki na bazie sztachetek jest zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom, ale równie ważne jest dopasowanie ich do architektury i stylu zabudowy. Barierki te świetnie komponują się z ogrodzeniem posesji, gdy są wykonane w podobnym stylu.
Warto pamiętać, że barierki na bazie sztachetek nie tylko pełnią funkcję bezpieczeństwa, ale też stanowią ważny element dekoracyjny. Dlatego też warto poświęcić trochę czasu na dobranie odpowiedniego stylu, materiału i wzoru, który idealnie dopasuje się do charakteru Twojej zabudowy i podkreśli jej estetykę.
barierki na bazie sztachetek: nasze realizacje
barierki stal nierdzewna gorlice
Barierki ze stali nierdzewnej
Wykonujemy barierki ze stali nierdzewnej w prywatnych domach, mieszkaniach oraz w obiektach użyteczności publicznej.
Balustrada pełni kilka podstawowych funkcji, na tarasie, balkonie zabezpiecza przed upadkiem, a na schodach służy jako podparcie.
Pod względem wytrzymałości mechanicznej elementy do balustrad ze stali nierdzewnej należą do ścisłej czołówki.
Aby stal nierdzewna zachowała swoje właściwości, konieczne jest jej systematyczne i dokładne, zgodne ze standardami, czyszczenie.
Co ważne:
– każdy środek nałożony na element wykonany ze stali nierdzewnej musi zostać dokładnie spłukany, a powierzchnia wytarta do sucha
– nawet specjalne środki do stali nierdzewnej należy dawkować z umiarem i zgodnie z instrukcją
– ich nieodpowiednie zastosowanie, np. zbyt długie trzymanie na powierzchni lub niedokładne spłukanie, może być przyczyną korozji
– nawet gdy na opakowaniu preparatu jest informacja „odpowiedni dla stali nierdzewnej” to i tak należy zachować ostrożność
– należy do czyszczenia używać tkanin o odelikatnej strukturze,aby uchronić powierzchnię przed zarysowaniami
– do czyszczenia używamy preparaty dedykowane dla chromu i stali nierdzewnej
– do pielęgnacji można stosować także preparatów przeznaczonych do czyszczenia szyb
– należy unikać środków przeznaczonych do czyszczenia srebra, bielących, preparatów chemii budowlanej o silnym działaniu, np. środków z zawartością kwasu solnego,
środków będących koncentratami, które zawierają chlor
– czyszczenie elementów ze stali nierdzewnej inox powinno odbywać się zwłaszcza w miejscach, gdzie jest duża styczność z solą drogową np. balustrady na zewnątrz budynków.
Nazwa stali inox może sugerować całkowitą odporność na korozję,jednak rdza niestety w sprzyjających warunkach może się pojawić.
Najczęstszą przyczyną występowania rdzy jest osad z cząstek żelaza.
Na elementach architektonicznych pojawia się zazwyczaj w dwóch postaciach:
– pyłku z powietrza atmosferycznego oraz
– w rezultacie obróbki stali czarnych, które w momencie tej obróbki znajdowały się blisko stali nierdzewnych.
Zarówno jeden, jak i drugi typ zabrudzeń powinien być bardzo szybko usunięty z powierzchni,
inaczej może przyczynić się do tworzenia rdzawych plam i nacieków.